Historia klubu

O siatkarskich "Biszkoptach" słów kilka

SAN-Pajda Volleyball Team to projekt siatkarski firmy SAN-Pajda, inwestującej od ponad 5 lat swoje środki w rozwój utalentowanej siatkarsko podkarpackiej młodzieży. Początek przedsięwzięcia datowany jest na sezon 2008/2009, kiedy to Piotr Pajda, współwłaściciel rodzinnej firmy SAN-Pajda, producenta znanych w całym kraju biszkoptów oraz ciastek, a prywatnie wielki pasjonat siatkówki postanowił wdrożyć własną ideę skonfederowanych żeńskich organizacji siatkarskich. Wdrażanie rozwiązań modelowych rozpoczęto od drugoligowego wówczas klubu MKS Łańcut, by dzisiaj kontynuować rozbudowany, profesjonalny projekt pod nazwą MKS SAN-Pajda Jarosław. Przedsięwzięcie to nie jest jednak pierwszym sportowym doświadczeniem inwestorskim i organizacyjnym Piotra Pajdy oraz firmy SAN Jarosław. W przeszłości znane było zaangażowanie w sponsoring choćby czterokrotnego mistrza olimpijskiego – Roberta Korzeniowskiego oraz ekstraklasowy zespół piłki ręcznej kobiet (brązowych medalistek MP sezonu 1996/97). Wspomniane doświadczenie okazało się bardzo pomocne we wdrażaniu projektu mającego spopularyzować oraz rozpowszechnić uprawianie siatkówki wśród dzieci i młodzieży w regionie. Kiedy SAN-Pajda podjął decyzję o inwestowaniu w żeńską siatkówkę, grupa dzieci liczyła 10 osób. W chwili obecnej pod opieką trenerów znajduje się około 70 siatkarek we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych, od mini siatkówki zaczynając na rozgrywkach juniorskich kończąc. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Jarosław, gdzie dzięki owocnej kooperacji z władzami miasta udało stworzyć się solidne podstawy dla rozwoju tej dyscypliny sportu. Najzdolniejsze zawodniczki oprócz zmagań w rozgrywkach młodzieżowych uczestniczą również, z powodzeniem, w rozgrywkach II oraz III ligi (odpowiednio 5. i 1. miejsce w sezonie 2012/13).

Ubiegły sezon (2012/13) był dla klubu najlepszym w historii i uwierdził wszystkich w przekonaniu, że cele, wytyczone kilka lat temu, realizowane są zgodnie z planem. Jako jedyna organizacja w rozgrywkach młodzieżowych, SAN-Pajda Volleyball Team mógł pochwalić się dwoma drużynami na szczeblu rozgrywek centralnych zarówno w kategorii juniorek jak i kadetek (juniorki zakończyły rywalizację na 9., a kadetki na 6. miejscu w Polsce). Ponadto zespół bardzo dobrze prezentował się na silnie obsadzonych turniejach międzynarodowych w Łodzi (1. miejsce) czy w Tobolsku (3. miejsce, pokonując m.in. Urałoczkę Jekaterynburg i CSKA Sofia). A reprezentująca barwy naszego klubu - Aleksandra Kazała - wywalczyła wraz z reprezentacją Polski kadetek złoty medal Mistrzostw Europy. W Jarosławiu znajdują się również dwa ośrodki (gimnazjum i liceum) objęte patronatem PZPSu w ramach programu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Na Ogólnopolskim Turnieju Talentów S.O.S., reprezentacja "Południa", oparta w znakomitej większości na naszych zawodniczkach, zajęła 3. miejsce w kategorii liceów.

W projekcie nie zapomina się również o najmłodszych. W zeszłym roku wraz z kilkoma szkołami w powiecie jarosławskim rozpoczęto współpracę, która w zamyśle ma zachęcić jak największą liczbę dzieci do spróbowania swoich sił w siatkówce. SAN-Pajda Mini Volleyball Team oprócz pracy nad aspektami czysto siatkarskimi kładzie nacisk na wychowanie najmłodszych w duchu sportowej rywalizacji z dala od patologii społecznych, używek i innych zagrożeń życia codziennego. Klub ma również spore doświadczenie w organizowaniu dużych turniejów siatkarskich. Corocznie do Jarosławia zjeżdżają czołowe polskie, a także zagraniczne drużyny, aby wziąć udział w prestiżowym turnieju SAN-Pajda Volleyball Challenge. Ponadto w tym sezonie Jarosław miał zaszczyt gościć osiem najlepszych juniorskich zespołów w kraju, które rywalizowały w turnieju finałowym Mistrzostw Polski juniorek.

W sezonie 2013/14 klub MKS SAN-Pajda Jarosław, po wycofaniu się ze współpracy z ośrodkiem łańcuckim, będzie samodzielnie występował na wszystkich możliwych szczeblach rozgrywek. Począwszy od II ligi, przez III ligę, rozgrywki juniorek, kadetek oraz młodziczek. Warto dodać, że o sile naszych zespołów stanowią w znakomitej większości wychowanki klubu, a wszystkie zawodniczki (z wyjątkiem trzech pozyskanych niedawno do drugiej ligi) to dziewczyny urodzone w roku 1995 i młodsze. Dlatego śmiało można powiedzieć, że jarosławska siatkówka młodzieżą stoi!

Ostatnia aktualizacja: Poniedziałek, 7 października 2013 r., 21:53:56
Imię: Paulina